Na trgu dela prihaja do vse bolj zaostrenih razmer zaposlovanja mladih. Zelo veliko težo pri zaposlovanju imajo znanja, zmožnosti, sposobnosti, fleksibilnost posameznika in zelo velikokrat tudi iznajdljivost v dani situaciji.

Z največjimi ovirami pri iskanju zaposlitve se spopadajo mladi po končanem šolanju. Po končanem študijo takojšno možnost zaposlitev mladim ne nudi nestabilen trg dela. Posledično zaradi omejenih možnosti izbire, velikokrat izberejo oziroma sprejmejo delo, ki ga sicer ne bi, če bi imeli možnost izbiranja. Povečana stopnja med mladimi se ne odraža samo med mladimi z zaključeno nižjo stopnjo izobrazbe, ampak predvsem tudi med diplomanti, ki ne dobijo ustrezne zaposlitve ali pa sploh nimajo možnosti, da bi lahko pričeli s svojo delovno kariero. Tako se zelo pogosto dogaja, da pri zaposlovanju velikokrat sprejmejo delo na precej nižji ravni izobrazbe, kot bi ga, če bi imeli glede na ekonomske razmere možnost izbirati.

Raziskave kažejo, da je zaposlitev za mlade na trgu dela v precej slabšem položaju, kot za ostale brezposelne. Premalo imajo ustreznih delovnih izkušenj ali pa jih sploh nimajo, prav tako pa tudi nimajo znanja o iskanju zaposlitve, predvsem v primeru, ko zaposlitev iščejo prvič. Nekateri dejavniki brezposelnosti mladih so:

  • Osebnostne lastnosti in nagnjenja – mladi cenijo prosi čas, ki ga imajo na voljo, niso še zelo pridobitniško usmerjeni. Veliko je takih, ki se še preizkušajo in iščejo primerno področje dela ali pa delo kombinirajo z izobraževanjem. Posledično zaradi tega prihaja do prekinitve dela in brezposelnosti.
  • Pomankanje delovnih izkušenj ter izkušenj na trgu dela – v veliki večini mladi zaradi neusklajenega izobraževanja in sistema dela niso primerno usposobljeni za zaposlitev. V tem primeru so tudi v slabšem položaju tisti, ki imajo nižjo izobrazbo.
  • Cena mlade delovne sile je v primerjavi z ostalimi kategorijami previsoka – s tem je mladim preprečeno zaposlovanje in tako avtomatsko izpadejo iz konkurenčnega boja za zaposlitev.

Politično-institucionalni razlogi – slabo delovanje trga delovne sile, posledično institucionalni mehanizmi mladim ne omogočajo primernega zaposlovanja.

Dejavniki brezposelnosti med mladimi
Tagged on:

Dodaj odgovor